Members Login
Tiptree 10 eNews Sign up




Web site and Hosting
by Web Elegance

Members Online
None

Welcome

Welcome to Tiptree Road Runners, a small friendly club taking part in road, cross-country and trail races throughout the year. We meet every Tuesday at the Sports Centre, Thurstable School for training runs and we cater for runners of all ages and abilities. More information

trr-june-12-700

Tiptree 10

The date of the race is 9th October 2016. On line entries are now being taken http://www.chiptiminguk.co.uk/ps/event/listings

Club members.

If this is the first time you have visited the web site, please contact Ian or Mark to create an account. Once your details have been checked you will be given access to the full function of the site.

 

Place

Name

Team

Chip Time

1

Crispian Bloomfield

Billericay Striders

54:27

 

2

Mark Newton

Springfield Striders RC

55:22

 

3

Angus Holford

Woodford Green AC with Essex Ladies

56:02

 

4

James Smith

Springfield Striders RC

56:32

 

5

Malcolm Muir

Ilford AC

56:52

 

6

Fabio Rizzo Cascio

Orion Harriers

57:11

 

7

Kurtis Swan

Billericay Striders

57:45

 

8

Colin Ridley

Colchester Harriers AC

58:23

 

9

James Bosher

Grange Farm & Dunmow Runners

58:29

 

10

Chris Burgoyne

Springfield Striders RC

58:51

 

11

Mark Harrod

Colchester Harriers AC

58:57

 

12

Craig Horsburgh

Orion Harriers

59:03

 

13

Paul Rodgers

Colchester Harriers AC

59:12

 

14

Ged McMillan

Colchester Harriers AC

59:29

 

15

Andrew Jobling

 

59:44

 

16

Sam Rahman

Ilford AC

1:00:29

 

17

Colin Read

Orion Harriers

1:00:35

 

18

Nigel Swinburne

Dagenham 88 Runners

1:00:38

 

19

Stuart Raven

Springfield Striders RC

1:01:07

 

20

Rachel Doherty

Higham Harriers AC

1:01:14

 

21

Andrew Low

Benfleet RC

1:01:43

 

22

Dan Doherty

Higham Harriers AC

1:02:02

 

23

Richard Flutter

Harwich Runners

1:02:25

 

24

Jonathan Haynes

Bishops Stortford RC

1:03:03

 

25

Dave Campbell

Witham RC

1:03:27

 

26

Keith Marley

Colchester Harriers AC

1:03:46

 

27

Nicholas Rankin

Benfleet RC

1:03:58

 

28

Rebecca Cole

Chelmsford AC

1:03:58

 

29

Andrew Dagge

Colchester Harriers AC

1:03:58

 

30

Joanne Kent

Barnet & District

1:04:08

 

31

Peter Chubb

Springfield Striders RC

1:04:13

 

32

Paul McKenna

Grange Farm & Dunmow Runners

1:04:35

 

33

Stephen Philcox

Ilford AC

1:05:23

 

34

Simon Smith

Colchester Harriers AC

1:05:30

 

35

James Crisp

Witham RC

1:05:34

 

36

Steven Read

Grange Farm & Dunmow Runners

1:05:42

 

37

Scott Darney

Witham RC

1:05:49

 

38

David Hunt

Witham RC

1:05:55

 

39

Martin Watson

Springfield Striders RC

1:05:59

 

40

Simon Wilson

 

1:06:03

 

41

Richard Boden

Colchester Harriers AC

1:06:16

 

42

Nigel Coates

Saffron Striders RC

1:06:37

 

43

Samantha Bilbie

Springfield Striders RC

1:06:38

 

44

Giles Sowerby

 

1:06:39

 

45

Jamie Jephcott

Harlow RC

1:06:52

 

46

Dan Meredith

Havering '90 Joggers

1:07:09

 

47

Westley Walker

Haverhill Running Club

1:07:14

 

48

Jerry Walder

Colchester Harriers AC

1:07:21

 

49

Leo Cole

Witham RC

1:07:22

 

50

Richard Millward

Colchester Harriers AC

1:07:30

 

51

Mark Prigg

 

1:07:33

 

52

Andy Wright

Billericay Striders

1:07:35

 

53

Martin Chester

Havering AC

1:07:50

 

54

James Blogg

Havering '90 Joggers

1:07:57

 

55

Ciaran Byrne

Benfleet RC

1:08:00

 

56

Jon Byford

Springfield Striders RC

1:08:07

 

57

Colin Rothwell

 

1:08:22

 

58

Ashwin Shah

Grange Farm & Dunmow Runners

1:08:29

 

59

Neil Wray

 

1:08:31

 

60

Marianne Naylor

Saffron Striders RC

1:08:34

 

61

Stuart Colley

Orion Harriers

1:08:34

 

62

Gary Pitman

Rochford Running Club

1:08:35

 

63

Fiona Halls

Saffron Striders RC

1:08:55

 

64

Graham Langford

 

1:09:00

 

65

Sean Henderson

Grange Farm & Dunmow Runners

1:09:04

 

66

Jamie Nelson

Colchester Harriers AC

1:09:12

 

67

Steve Russell

 

1:09:27

 

68

Sarah Pennington

Southend On Sea AC

1:09:28

 

69

Richard Nation

Chelmsford AC

1:09:30

 

70

Tom Porter

Halstead RRC

1:09:31

 

71

Dane Randall

 

1:09:41

 

72

Mark Austin

Witham RC

1:09:43

 

73

Kevin Higgins

Colchester Harriers AC

1:09:52

 

74

Graeme St Leger

23 Mile Club

1:09:57

 

75

Kenneth Hands

Springfield Striders RC

1:10:08

 

76

Mark Duncan

Havering '90 Joggers

1:10:11

 

77

Roy Bentley

Springfield Striders RC

1:10:11

 

78

Dave Daugirda

Eton Manor AC

1:10:16

 

79

Grant Corton

Orion Harriers

1:10:19

 

80

Dave Sherman

Havering '90 Joggers

1:10:20

 

81

Tristan Edwards

 

1:10:30

 

82

Andy Bradley

Harlow RC

1:10:36

 

83

Andrew Wright

Havering '90 Joggers

1:10:37

 

84

Andrew Bryant

Saffron Striders RC

1:11:03

 

85

Toni Radley

Thurrock Harriers

1:11:04

 

86

Gareth Thomas

Springfield Striders RC

1:11:08

 

87

Vicky Hunt

Witham RC

1:11:12

 

88

Lee Clarkson

Great Bentley Running Club

1:11:37

 

89

John Francis

Harwich Runners

1:11:44

 

90

Emma Innes

 

1:11:46

 

91

Martin England

Castle Point Joggers

1:11:47

 

92

Gerard Geurts

Grange Farm & Dunmow Runners

1:11:55

 

93

Steven Everett

Braintree & District AC

1:12:02

 

94

Richard Candler

Halstead RRC

1:12:02

 

95

Vaughan Morris

 

1:12:02

 

96

Robert Singh

 

1:12:04

 

97

Samantha Bentley

Springfield Striders RC

1:12:08

 

98

Carinne Jay

Harlow RC

1:12:12

 

99

Emily Smith

Springfield Striders RC

1:12:30

 

100

Martyn Coulter

Harlow RC

1:12:56

 

101

Jon Greenley

Halstead RRC

1:13:00

 

102

Matthew Butcher

 

1:13:02

 

103

Andrew Warner

Orion Harriers

1:13:07

 

104

Andrew Catton

Ilford AC

1:13:07

 

105

Joaquin Polo

Havering '90 Joggers

1:13:10

 

106

Rebecca Pittman

Springfield Striders RC

1:13:11

 

107

Sharon Slade

 

1:13:12

 

108

Stephen May

Halstead RRC

1:13:27

 

109

Daniel Wilkinson

Colchester Harriers AC

1:13:52

 

110

Tony Galea

Havering '90 Joggers

1:13:54

 

111

Bill Smythe

Witham RC

1:13:55

 

112

Ian Lawson

Grange Farm & Dunmow Runners

1:13:57

 

113

John Croghan

LWFitness4All

1:14:02

 

114

David Nelson

Mornington Chasers

1:14:19

 

115

Nemera Mamo

Orion Harriers

1:14:19

 

116

James MacNish Porter

Thrift Green Trotters

1:14:20

 

117

Sue Spong

Havering '90 Joggers

1:14:22

 

118

Simon Morgan

colchester harriers

1:14:26

 

119

Alison Taylor

Orion Harriers

1:14:32

 

120

Dean Moy

Orion Harriers

1:14:33

 

121

Clive Tweedie

Havering '90 Joggers

1:14:41

 

122

Mike Grealy

Halstead RRC

1:14:42

 

123

Shelley Hall

Benfleet RC

1:14:42

 

124

Stephen Burton

Benfleet RC

1:14:51

 

125

Paul English

 

1:14:58

 

126

Lee Holohan

 

1:15:05

 

127

Clive Thomas

Colchester Harriers AC

1:15:08

 

128

Stephanie Horner

Colchester Harriers AC

1:15:08

 

129

David Jeffrey

 

1:15:10

 

130

Simon King

Grange Farm & Dunmow Runners

1:15:13

 

131

Rachel Brittle

Eton Manor AC

1:15:21

 

132

Nuno Vidal

 

1:15:24

 

133

Stephen Howard

 

1:15:24

 

134

Lee Kerrison

Tiptree Road Runners

1:15:36

 

135

Chris Byford

 

1:15:39

 

136

John Tennant

Harlow RC

1:15:40

 

137

Alex Stuckey

Witham RC

1:15:52

 

138

Simon Priest

 

1:15:55

 

139

Esther Campbell

Orion Harriers

1:16:02

 

140

Colin Jackson

Grange Farm & Dunmow Runners

1:16:08

 

141

John Rozee

Havering '90 Joggers

1:16:11

 

142

Donna Morris

Springfield Striders RC

1:16:11

 

143

Robert Johnson

 

1:16:12

 

144

David Smith

Springfield Striders RC

1:16:12

 

145

Colin Harle

 

1:16:22

 

146

Catherine Ridge

Harlow RC

1:16:22

 

147

Pru Hayhow

Grange Farm & Dunmow Runners

1:16:32

 

148

Bernard Johnson

Thurrock Harriers

1:16:45

 

149

Lee Chaplin

 

1:16:46

 

150

Christopher Sewell

Springfield Striders RC

1:16:48

 

151

Neil Halls

Saffron Striders RC

1:16:53

 

152

Colin Moody

Harlow RC

1:17:10

 

153

Wayne McAllister

Barking Road Runners

1:17:13

 

154

Danny Fitzsimons

Orion Harriers

1:17:17

 

155

Paul Mardle

 

1:17:24

 

156

James Doyle

 

1:17:40

 

157

Gavin Devereux

 

1:17:41

 

158

John Smith

Grange Farm & Dunmow Runners

1:17:48

 

159

Steven Watson

Witham RC

1:17:48

 

160

Robert Sirett

Springfield Striders RC

1:17:49

 

161

Chris Aylett

 

1:17:57

 

162

Roger Winston

Havering '90 Joggers

1:17:58

 

163

Michael Fance

 

1:18:19

 

164

Stephen Parker

Ilford AC

1:18:22

 

165

Chris McDonnell

Dengie 100 Runners

1:18:25

 

166

Steven Hennings

Witham RC

1:18:42

 

167

Chris Axford

 

1:19:18

 

168

Ben Brown

 

1:19:19

 

169

Mark Grenville

 

1:19:23

 

170

Kerry Harrington

Grange Farm & Dunmow Runners

1:19:24

 

171

Paula Purtell

 

1:19:30

 

172

Laura Cook

Springfield Striders RC

1:19:33

 

173

Georgia Herron

Little Baddow Ridge Runners

1:19:33

 

174

Chris Garey

Springfield Striders RC

1:19:37

 

175

Graeme Moon

Tiptree Road Runners

1:19:41

 

176

Dan Ward

Stowmarket Striders RC

1:19:44

 

177

Wendy Aldridge

Dengie 100 Runners

1:19:55

 

178

Douglas Lacey

 

1:20:09

 

179

Graham Eyre

Witham RC

1:20:10

 

180

Melanie Howe

South Cheshire Harriers

1:20:13

 

181

Steve Adams

Eton Manor AC

1:20:14

 

182

Charles Williams

Great Bentley Running Club

1:20:15

 

183

Nichola Hands

Springfield Striders RC

1:20:22

 

184

Danielle Harrington

Tiptree Road Runners

1:20:25

 

185

Lorna Gaffney

 

1:20:25

 

186

Richard Sandford

Bishops Stortford RC

1:20:29

 

187

Rob Warner

Harwich Runners

1:20:47

 

188

Peter Harrington

 

1:20:47

 

189

Mark Robertson

Rochford Running Club

1:20:53

 

190

Sathanandasunda Alaganandasundaram

Ilford AC

1:21:12

 

191

Martin McColgan

Harlow RC

1:21:16

 

192

Christopher Lee

 

1:21:31

 

193

Stuart Allen

 

1:21:32

 

194

Christine Inch

Orion Harriers

1:21:34

 

195

Darren Stoner

 

1:21:39

 

196

David Skinner

Havering '90 Joggers

1:22:03

 

197

Rob Sargent

Ilford AC

1:22:03

 

198

Shelley Enders

Witham RC

1:22:07

 

199

Angela Isherwood

Colchester Harriers AC

1:22:19

 

200

Sarah Davey

 

1:22:22

 

201

Louise Yates

 

1:22:25

 

202

David Dixon

Havering '90 Joggers

1:22:28

 

203

Barrie Sears

 

1:22:34

 

204

Chris Reed

 

1:22:37

 

205

Luke Terry

 

1:22:39

 

206

Anita Grainger

Witham RC

1:22:41

 

207

David Enders

Witham RC

1:22:42

 

208

Keith Rojas

 

1:22:55

 

209

Chris Gardiner

 

1:23:06

 

210

Neil Moses

Havering '90 Joggers

1:23:07

 

211

Dominic Evans

 

1:23:11

 

212

Amy Lesiak

 

1:23:18

 

213

Rachel Jackson

Tiptree Road Runners

1:23:34

 

214

John Hardy

Grange Farm & Dunmow Runners

1:23:47

 

215

Anthony Harrington

 

1:23:50

 

216

Letitia Root

 

1:23:51

 

217

Jason Lepley

 

1:24:11

 

218

Hayley Smith

Grange Farm & Dunmow Runners

1:24:17

 

219

Sarah Vick

Saxmundham Sports Running & Fitness Club

1:24:24

 

220

Rob Smith

 

1:24:30

 

221

Michelle Calver

LWFitness4All

1:24:42

 

222

Sophie Apps

 

1:24:44

 

223

Karen Allworthy

Orion Harriers

1:25:01

 

224

Gordon Greenhalgh

 

1:25:17

 

225

Sharon Bannister

Springfield Striders RC

1:25:18

 

226

Brian Collins

 

1:25:19

 

227

David Mason

Springfield Striders RC

1:25:29

 

228

John Holland

 

1:25:35

 

229

Steve Hunt

Hadleigh Hares AC

1:25:44

 

230

Lynn Raymond

 

1:25:45

 

231

Graeme Biggins

LWFitness4All

1:25:46

 

232

Lorraine Mills

 

1:25:47

 

233

Clive Burrow

Havering '90 Joggers

1:25:48

 

234

Tara Corbett

Grange Farm & Dunmow Runners

1:25:49

 

235

Morven Hurding

 

1:25:49

 

236

Bettina MacCariello

 

1:25:50

 

237

Martin Blackwell

 

1:26:03

 

238

Mary Lloyd

Thrift Green Trotters

1:26:05

 

239

Trish Jarvis

 

1:26:12

 

240

Iain Catchpool

Ipswich Jaffa RC

1:26:26

 

241

Ronald Dobie

Havering '90 Joggers

1:26:36

 

242

Gary Sibley

Braintree & District AC

1:26:37

 

243

Louis Peacock

 

1:26:46

 

244

Susanne Barton

Benfleet RC

1:26:54

 

245

Viv Cassidy

 

1:26:54

 

246

Louise Cassidy

 

1:26:54

 

247

Ross Silverton

Witham RC

1:26:57

 

248

Leigh-Anne Porter

 

1:26:59

 

249

Ray Spong

 

1:27:05

 

250

Karen Storey

Springfield Striders RC

1:27:28

 

251

Angela Dellar

Tiptree Road Runners

1:27:35

 

252

Antoinette Wilson

Great Bentley Running Club

1:27:36

 

253

Sarah Norton

Benfleet RC

1:27:37

 

254

Laura Williams

Benfleet RC

1:27:42

 

255

Trudie Gordon

 

1:27:46

 

256

Ian Etheridge

 

1:27:59

 

257

Michael Pegnall

Dagenham 88 Runners

1:28:11

 

258

Ian Bishop

 

1:28:15

 

259

Andre Turner

 

1:28:18

 

260

Patsy Fitzpatrick

 

1:28:23

 

261

Emma Sweeney

Witham RC

1:28:28

 

262

Louise Pascoe

Witham RC

1:28:30

 

263

Chris Burrows

 

1:28:35

 

264

Bob Godfrey

 

1:28:37

 

265

Daniel Tudor

Havering '90 Joggers

1:28:52

 

266

Pathrose Louis

Ilford AC

1:28:56

 

267

Lucy West

LWFitness4All

1:29:07

 

268

Chris Denny

 

1:29:23

 

269

Paula Evans

 

1:29:25

 

270

Andy White

 

1:29:28

 

271

Claire Watson

 

1:29:31

 

272

Sarah Goodwin

Springfield Striders RC

1:29:35

 

273

Mary-Ann Deasy

 

1:29:52

 

274

Kirsty Preece

 

1:29:53

 

275

Darren Horner

Colchester Harriers AC

1:29:54

 

276

Richard Carvey

 

1:30:05

 

277

Peter Ducie

Springfield Striders RC

1:30:06

 

278

Helen Akoabio

 

1:30:10

 

279

Debbie Horrey

 

1:30:10

 

280

Stephen Clarke

 

1:30:18

 

281

Ceri Armstrong

 

1:30:31

 

282

Julia Galea

Ilford AC

1:30:35

 

283

Arabella Lewendon

Stowmarket Striders RC

1:30:38

 

284

Jade Scorer

 

1:30:49

 

285

John Pardon

Billericay Striders

1:30:59

 

286

Angela Thorpe

Grange Farm & Dunmow Runners

1:31:05

 

287

Abigail Morgan

Canterbury Harriers

1:31:33

 

288

Nicola Topliss

 

1:31:43

 

289

Karen Stevens

 

1:31:52

 

290

Anthony Smith

Witham RC

1:32:02

 

291

Clare Rowe

 

1:32:06

 

292

Rachel Patten

 

1:32:16

 

293

Stephanie Pritchard

 

1:32:21

 

294

Carol Ann Rodgers

Havering '90 Joggers

1:32:24

 

295

Adam Jackson

LWFitness4All

1:32:26

 

296

Faye Scott

 

1:32:34

 

297

Fiona Sutherland

Bishops Stortford RC

1:32:43

 

298

Jemma Simmons

 

1:32:45

 

299

Janet Pardon

Billericay Striders

1:32:47

 

300

Luke Summers

Dagenham 88 Runners

1:33:00

 

301

Jamie Austin

Dagenham 88 Runners

1:33:01

 

302

Julie Furner

 

1:33:03

 

303

Deborah Lepley

 

1:33:09

 

304

Paul Hutchins

Havering '90 Joggers

1:33:09

 

305

Charlie Coates

 

1:33:21

 

306

Dominic Harrington

 

1:33:24

 

307

David MacKay

 

1:33:25

 

308

Barbara McDonnell

Dengie 100 Runners

1:33:54

 

309

Joy Leader

Phoenix Striders

1:33:59

 

310

James Grout

 

1:34:08

 

311

Sybil Harris

 

1:34:13

 

312

Tracy Hill

Havering '90 Joggers

1:34:20

 

313

Catriona Logan

 

1:34:25

 

314

Victoria Callow

 

1:34:41

 

315

Julie Peacock

 

1:34:41

 

316

Bridget Wilkinson

 

1:34:42

 

317

Robert Shaw

Saffron Striders RC

1:34:42

 

318

Suzy Violett

 

1:34:47

 

319

Madeline Adger

 

1:34:52

 

320

Sue Smith

 

1:34:54

 

321

Noremer Llupar

 

1:35:12

 

322

Pip Harrington

Thrift Green Trotters

1:35:18

 

323

Paul Harrington

Halstead RRC

1:35:20

 

324

Sue Foley

 

1:36:21

 

325

Lilli Lehtonen

 

1:36:26

 

326

Katie Moorcroft

 

1:36:35

 

327

Kate Priest

 

1:36:47

 

328

Leah Jewiss

 

1:36:48

 

329

Lauren Bowen

Grange Farm & Dunmow Runners

1:37:17

 

330

David Groves

Havering '90 Joggers

1:37:26

 

331

Dawn Shilling

Witham RC

1:37:39

 

332

Alison Clarke

Great Bentley Running Club

1:37:45

 

333

Gemma Watkins

 

1:37:47

 

334

Kathryn Scourfield

Billericay Striders

1:37:51

 

335

Hazel Winston

Havering '90 Joggers

1:38:02

 

336

Jeremy Parker

 

1:38:25

 

337

Emma Jefferies

 

1:38:30

 

338

Sue Shippey

 

1:38:34

 

339

Karen Flowers

Witham RC

1:38:34

 

340

Kelly Turk

Springfield Striders RC

1:38:38

 

341

Rosalind McKenna

Grange Farm & Dunmow Runners

1:38:40

 

342

Charlotte King

Grange Farm & Dunmow Runners

1:38:44

 

343

Beckie Grout

 

1:38:50

 

344

Suzy Smith

Thrift Green Trotters

1:38:50

 

345

Simon Adams

 

1:38:51

 

346

Michelle Edney

 

1:38:56

 

347

Sue King

 

1:39:00

 

348

Alan Wicks

Havering '90 Joggers

1:39:02

 

349

Gill Gwilliams

 

1:39:03

 

350

Denise Lefley

 

1:39:15

 

351

Ellena Farrow

 

1:39:35

 

352

Helen Newman

 

1:39:51

 

353

Miffy Duffy

 

1:39:52

 

354

Mark Hoy

 

1:40:11

 

355

Claire Martins

 

1:40:11

 

356

Trevor Catling

 

1:40:24

 

357

Lynsey Apps

 

1:40:26

 

358

Lorraine Carroll

Thrift Green Trotters

1:40:29

 

359

Charlottr Williams

 

1:40:30

 

360

Steve Sheekey

Havering '90 Joggers

1:40:38

 

361

Michael Hepworth

 

1:40:41

 

362

Pam Howard

Havering '90 Joggers

1:40:43

 

363

Louise Hart

Dengie 100 Runners

1:40:43

 

364

Christina Kelekun

 

1:40:46

 

365

Lee Prowse

Grange Farm & Dunmow Runners

1:40:55

 

366

Liz Jones

Great Bentley Running Club

1:41:29

 

367

Louise Hammond

Billericay Striders

1:41:33

 

368

Laura Hurn

 

1:41:44

 

369

Wendy Staines

 

1:41:54

 

370

David Godfrey

Billericay Striders

1:42:00

 

371

Richard Ash

 

1:42:13

 

372

Alex Graham

 

1:42:43

 

373

Will Chaney

 

1:42:44

 

374

Sandy Pison

 

1:42:44

 

375

Rachel Rodgers

 

1:43:00

 

376

Lisa Burton

 

1:43:11

 

377

Belinda Wargent

 

1:43:11

 

378

Lorna Mess

Thrift Green Trotters

1:43:15

 

379

Sue Wray

 

1:43:16

 

380

Mark Taylor

 

1:43:17

 

381

Jenny Wicker

Rochford Running Club

1:43:37

 

382

Donna Monroe

Stowmarket Striders RC

1:43:50

 

383

Jillian Galloway

 

1:43:53

 

384

Sue Meredith

Rochford Running Club

1:44:03

 

385

Laura Pottle

Rochford Running Club

1:44:03

 

386

Katie Scott

 

1:44:04

 

387

Lisa Gaskin

Havering '90 Joggers

1:44:16

 

388

Laura Kelly

Havering '90 Joggers

1:44:18

 

389

Rebecca Morton

 

1:44:28

 

390

Cathryn Fifield

 

1:44:35

 

391

Ian Brown

 

1:44:41

 

392

Glenda Jackson

 

1:45:05

 

393

Laetitia Corbett

Grange Farm & Dunmow Runners

1:45:06

 

394

Caroline Clarke

 

1:45:18

 

395

Sue Crome

Little Baddow Ridge Runners

1:45:19

 

396

Sally Stickley

 

1:45:19

 

397

Michael Bradley

 

1:45:30

 

398

Laura Dobie

Havering '90 Joggers

1:45:42

 

399

Helen MacKenzie-Cardy

Havering '90 Joggers

1:45:54

 

400

Brian Slade

Havering '90 Joggers

1:46:05

 

401

Samantha Cotton

 

1:46:08

 

402

Jo Smythe

Witham RC

1:46:25

 

403

Richard Fifield

 

1:46:38

 

404

Rosie Youngs

 

1:47:15

 

405

Kay Martin

Dagenham 88 Runners

1:47:24

 

406

Sarah Cooper

 

1:47:26

 

407

Ruth Parry

 

1:48:33

 

408

Robyn McGrane

 

1:48:40

 

409

Willow Carlisle

 

1:48:59

 

410

Laura Green

 

1:49:00

 

411

Jenny Edwards

Thrift Green Trotters

1:49:31

 

412

Karen Hatcher

 

1:50:47

 

413

Janet King

 

1:50:47

 

414

Jane Swanson-Sprent

Dagenham 88 Runners

1:52:15

 

415

Alison Snow

 

1:52:18

 

416

Tracey George

Harwich Runners

1:52:20

 

417

Tina Leung

Thrift Green Trotters

1:52:25

 

418

Andrew McDiarmid

 

1:53:22

 

419

Sally Whitelaw

 

1:53:24

 

420

Steve Francis

 

1:53:26

 

421

Laura Thomas

Havering '90 Joggers

1:53:28

 

422

Lucinda Gurney

 

1:53:30

 

423

Leigh Shelley

Rochford Running Club

1:53:31

 

424

Carol Nelson

Havering '90 Joggers

1:54:45

 

425

Trish Groves

Havering '90 Joggers

1:55:25

 

426

Emma Bowdidge

 

1:55:43

 

427

Kathryn Burke

 

1:56:04

 

428

Katherine Burke

 

1:56:04

 

429

Elaine Richardson

Havering '90 Joggers

1:56:26

 

430

Holly Thompson

Springfield Striders RC

1:57:27

 

431

Thomas Hart

 

1:57:46

 

432

Chris Thomas

Havering '90 Joggers

1:58:23

 

433

Nelson Howe

Phoenix Striders

1:58:32

 

434

Zoe Jackson

Tiptree Road Runners

1:58:57

 

435

Jean Sherwin

 

2:00:00

 

436

Helen Hogan

 

2:00:01

 

437

Debbie Jones

Havering '90 Joggers

2:00:14

 

438

Jessica Andrews

 

2:01:20

 

439

Sue Long

Tiptree Road Runners

2:01:23

 

440

Josy Hughes

Havering '90 Joggers

2:04:56

 

441

Susan Bannocks

Phoenix Striders

2:05:47

 

442

Jennifer Krinks

 

2:07:26

 

443

Johanna Read

 

2:10:46

 

444

Ruth Metcalfe

Great Bentley Running Club

2:16:52

 

445

Natalie Martin

 

2:20:06

 

446

Kirstie Enefer

 

2:20:06

 
         

 

Provisional results for race 5 - any queries, please contact us via the website

 

Pos

Name

Club

Time

1

Zach Bridgeland

Chelmsford AC

17:43

2

Micheal Bridgeland

Chelmsford AC

17:45

3

Paul Rodgers

Colchester Harriers

17:54

4

Tom Cresswell

Sudbury Joggers

18:13

5

Paul Dobson

Springfield Striders

18:19

6

Max Caulfield

Colchester Harriers

18:34

7

Doug McGil

Colchester Harriers

18:37

8

Andrew Low

Benfleet Running Club

18:42

9

Jerry Dobson

 

19:01

10

Jamie Nelson

Colchester Harriers

19:06

11

Alex Sales

Colchester Harriers

19:08

12

Rebecca Cooke

Colchester Harriers

19:09

13

Matt Tuffen

 

19:17

14

Dan Foster

Colchester Harriers

19:18

15

Andy Conway

Tiptree Road Runners

19:24

16

Andrew Lager

Witham Running Club

19:29

17

Giles Sowerby

 

19:33

18

Dan Mark

Colchester Harriers

19:50

19

Wendy King

Chelmsford AC

19:57

20

Dan Wilkinson

Colchester Harriers

19:57

21

David Cahill

Braintree AC

20:19

22

Jay Waite

 

20:23

23

Steven Everett

Braintree AC

20:39

24

Adam Shirley

 

20:52

25

Maurice Keen

Watford Harriers

21:02

26

Michael Splarn

 

21:09

27

Rachel Roughan

Springfield Striders

21:14

28

Heidi Steele

Colchester Harriers

21:30

29

Benjamin Splarn

 

21:40

30

Sam Halsey

 

21:49

31

Lee Caulfield

 

21:55

32

Wendy Aldridge

Dengie 100 Runners

21:56

33

Harvey Sykes

 

21:58

34

Dave Gayer

Colchester Harriers

22:02

35

Claire Splarn

 

22:05

36

Jack Dobinson

 

22:08

37

Kevin Bunton

 

22:12

38

Daniel Hewitt

Halstead RR

22:27

39

Glenn Mapes

Dengie 100 Runners

22:31

40

Simon Baker

Tiptree Road Runners

22:34

41

Graeme Moon

Tiptree Road Runners

22:48

42

Nick Baker

Blackwater Tri

22:56

43

Jo McDonnell

Dengie 100 Runners

22:58

44

Kerry Marsh

Springfield Striders

23:33

45

Al Beard

 

23:50

46

Alex May

Mersea BC

23:51

47

Georgina Haskey-Jones

Blackwater Tri

23:54

48

Brian Eames

 

23:59

49

Philip Kinsman

 

24:09

50

Elizabeth Cahill

Braintree AC

24:18

51

Abigail Morgan

Canterbury Harriers

24:30

52

Richard Carvey

Dengie 100 Runners

24:45

53

Steve Houghton

Dengie 100 Runners

24:46

54

Thomas Naylor

 

24:53

55

Lorraine Baker

Tiptree Road Runners

25:08

56

Callum Cahill

Braintree AC

25:13

57

Nik Bainbridge

 

25:35

58

Steve Ellis

 

25:48

59

Jackie Sibthorp

RunFit Essex

25:52

60

Louise Hart

Dengie 100 Runners

26:00

61

Craig Vernon

 

26:03

62

Daniel Lee Roughan

Springfield Striders

26:13

63

Matthew Copsey

 

26:18

64

James Collins

 

26:20

65

Barbara McDonnell

Dengie 100 Runners

26:35

66

Victoria Dash

 

26:46

67

Rachel Jackson

Tiptree Road Runners

26:56

68

Mark Copsey

 

26:56

69

David Gridley

 

26:58

70

Andy Mardon

 

27:02

71

Paul Graves

 

27:14

72

Clare Hamblin

 

27:23

73

Joanne Hooper

 

27:31

74

Nichola Low

Benfleet Running Club

28:25

75

Gordon McAulay

Chariots of Fudge

28:40

76

Nichola Stone

 

28:44

77

Tina Clarke

Tiptree Road Runners

28:49

78

Sally Wood

Tiptree Road Runners

28:50

79

Rachel Richardson-Wright

Colchester Harriers

29:53

80

Caroline Hare

 

30:57

81

Roger Duffield

Tiptree Road Runners

31:06

82

Anita Leaver

Tiptree Road Runners

32:48

83

Jo Bartholmew

Billericay Striders

44:45

84

Rochelle Eames

 

46:23

 

Provisional results for race 4 - any queries please contact us through the website  

 

001

Tim Woulfe

Braintree AC

16:33

002

Tom Rehal

Blackwater Tri

17:01

003

Mark Harrod

Colchester Harriers

17:13

004

Cameron Humphries

Colchester Harriers

17:24

005

Danny Millward

Colchester Harriers

17:26

006

Paul Dobson

Springfield Striders

18:01

007

Doug McGil

Colchester Harriers

18:08

008

Max Caulfield

Colchester Harriers

18:44

009

Jerry Dobson

 

18:50

010

Keith Marley

Colchester Harriers

18:52

011

Craig Mitchell

Colchester Harriers

19:03

012

James Waterson

Colchester Harriers

19:09

013

Tom Kasepuru

Colchester Harriers

19:17

014

David Wright

Colchester Harriers

19:24

015

Rebecca Cooke

Colchester Harriers

19:25

016

Nick Dobson

 

19:27

017

Andrew Low

Benfleet Running Club

19:28

018

Aidan Cahill

Braintree AC

19:32

019

Laura Shewbridge

Colchester Harriers

19:35

020

Giles Sowerby

 

19:41

021

Andrew Lager

Witham Running Club

19:44

022

Andy Conway

Tiptree Road Runners

19:45

023

Dan Mark

Colchester Harriers

19:46

024

Matt Tuffen

 

19:47

025

Craig Harley

Colchester Harriers

19:48

026

Tony Faulker

 

19:59

027

Stephen Sawyer

Dengie 100 Runners

20:02

028

Dan Wilkinson

Colchester Harriers

20:07

029

Heidi Steele

Colchester Harriers

20:36

030

Chris McDonnell

Dengie 100 Runners

20:37

031

Marcus Wallace

 

21:05

032

Adam Shirley

 

21:12

033

Sam Halsey

 

21:19

034

Sarah Pennington

Southend AC

21:26

035

Rachel Roughan

Springfield Striders

21:32

036

Jay Waite

 

21:44

037

Harvey Sykes

 

21:49

038

Lydia Bazzard

Dengie 100 Runners

21:58

039

Lee Caulfield

 

22:17

040

Kevin Bunton

 

22:28

041

Mark Maughton

Springfield Striders

22:57

042

Kerry Marsh

Springfield Striders

23:10

043

Simon Baker

Tiptree Road Runners

23:10

044

Philip Kinsman

 

23:13

045

Daniel Hewitt

Halstead RR

23:21

046

Colin Newcombe

 

23:36

047

Al Beard

 

23:46

048

Alex May

Mersea BC

23:51

049

Richard Steele

Colchester Harriers

24:08

050

Abigail Morgan

Canterbury Harriers

24:18

051

Brian Eames

 

24:30

052

Sandra Hayes

Blackwater Tri

24:31

053

Louise Yates

 

24:33

054

Daniel Lee Roughan

Springfield Striders

24:33

055

Elizabeth Cahill

Braintree AC

24:42

056

Richard Carvey

Dengie 100 Runners

24:48

057

Georgina Haskey-Jones

Blackwater Tri

24:48

058

James Collins

 

25:29

059

Lorraine Baker

Tiptree Road Runners

25:29

060

Jackie Sibthorp

RunFit Essex

25:37

061

Lily Wells

 

25:40

062

Dean Cutting

Halstead RR

25:52

063

Nick Archer

 

25:55

064

Matthew Copsey

 

25:57

065

Barbara McDonnell

Dengie 100 Runners

26:09

066

Rebecca Bottjer

Colchester Harriers

26:11

067

Mark Copsey

 

26:56

068

David Gridley

 

27:07

069

Rachel Jackson

Tiptree Road Runners

27:23

070

Clare Hamblin

 

27:40

071

Jessica Archer

 

27:47

072

Louise Hart

Dengie 100 Runners

27:59

073

Paul Graves

 

28:00

074

Daniel Jackson

 

28:24

075

Nichola Stone

 

28:41

076

Gordon McAulay

Chariots of Fudge

28:45

077

Christine King

Tiptree Road Runners

28:48

078

Darren Hunter

 

28:49

079

Jody Wilkey

 

29:00

080

Sally Wood

Tiptree Road Runners

29:12

081

Tina Clarke

Tiptree Road Runners

29:13

082

Victoria Dash

 

29:14

083

Rachel Morcombe

 

29:24

084

Rachel Rodgers

Craigs Layer BC

29:31

085

Mandy Graves

 

30:01

086

Nichola Low

Benfleet Running Club

30:16

087

Barbara Hobbs

 

30:55

088

Joanne Waite

 

31:35

089

Caroline Hare

 

32:01

090

Brigid Lager

Witham Running Club

32:16

091

Anita Leaver

Tiptree Road Runners

32:31

092

Celia Terry

 

37:15

093

Jo Bartholmew

Billericay Striders

44:26

094

Rochelle Eames

 

46:02

 

Pos

Name

Club

Time

001

Tom Rehal

Blackwater Tri

17:07

002

Danny Millward

Colchester Harriers

17:11

003

Mark Harrod

Colchester Harriers

17:13

004

Paul Dobson

Springfield Striders

17:18

005

Jonathan Nears

Colchester Harriers

17:36

006

Elizabeth Davies

Springfield Striders

17:46

007

Doug McGil

Colchester Harriers

18:12

008

Max Caulfield

Colchester Harriers

18:23

009

Alex Sales

Colchester Harriers

18:25

010

Ged McMillan

Colchester Harriers

18:31

011

Craig Mitchell

Colchester Harriers

18:39

012

James Waterson

Colchester Harriers

18:48

013

Richard Boden

Colchester Harriers

18:57

014

Samantha Bilbie

Springfield Striders

19:01

015

Chris Manby

Colchester Harriers

19:08

016

Keith Marley

Colchester Harriers

19:10

017

Joseph Boden

Colchester Harriers

19:11

018

David Wright

Colchester Harriers

19:12

019

Kevin Higgins

Colchester Harriers

19:29

020

Richard Millward

Colchester Harriers

19:39

021

Jerry Walder

Colchester Harriers

19:47

022

Dan Mark

Colchester Harriers

19:50

023

Aidan Cahill

Braintree AC

19:52

024

Aaron Graves

 

19:56

025

Craig Harley

Colchester Harriers

19:59

026

Dan Wilkinson

Colchester Harriers

20:00

027

Chris McDonnell

Dengie 100 Runners

20:06

028

Adam Shirley

 

20:07

029

Matt Tuffen

 

20:12

030

Daniel King

 

20:19

031

Jay Waite

 

20:33

032

Heidi Steele

Colchester Harriers

21:05

033

Ben Brown

 

21:20

034

Harvey Sykes

 

21:50

035

Sam Halsey

 

21:56

036

Claire Splarn

 

22:00

037

Wendy Aldridge

Dengie 100 Runners

22:03

038

Kevin Bunton

 

22:33

039

Danielle Harrington

Tiptree Road Runners

22:36

040

Joseph Sawyer

 

22:36

041

Benjamin Splarn

 

22:37

042

Lee Caulfield

 

22:49

043

Lee Holohan

 

23:05

044

Colin Newcombe

 

23:17

045

Philip Kinsman

 

23:19

046

Mark Maughton

Springfield Striders

23:27

047

Steve Houghton

Dengie 100 Runners

23:31

048

Alex King

 

23:36

049

Georgina Haskey-Jones

Blackwater Tri

23:42

050

Kerry Marsh

Springfield Striders

23:53

051

Sandra Hayes

Blackwater Tri

24:17

052

Al Beard

 

24:34

053

Elizabeth Cahill

Braintree AC

24:35

054

Paola Peroni

 

24:38

055

Thomas Naylor

 

24:50

056

Geoffrey Reddin

Witham Running Club

24:55

057

Tracy Russell

Tiptree Road Runners

25:01

058

Abigail Morgan

Canterbury Harriers

25:02

059

Alex May

Mersea BC

25:04

060

Bradley Rogers

 

25:05

061

Louise Yates

 

25:07

062

Louise Pascoe

Witham Running Club

25:16

063

Louise Hart

Dengie Runners

25:27

064

Brian Eames

 

25:28

065

Simon Baker

Tiptree Road Runners

25:29

066

James Collins

 

25:39

067

Lorraine Baker

Tiptree Road Runners

25:49

068

Craig Vernon

 

25:52

069

Jackie Sibthorp

RunFit Essex

25:58

070

Barbara McDonnell

Dengie 100 Runners

26:02

071

Mark Copsey

 

26:20

072

Nick Archer

 

26:39

073

Hannah Rodgers

Colchester Harriers

26:44

074

Jessica Archer

 

27:02

075

Karen Flowers

Witham Running Club

27:02

076

Daniel Jackson

 

27:20

077

Lucinda Gurney

Craigs Layer BC

27:23

078

Joanne Hooper

 

27:38

079

Barbara Hobbs

 

27:42

080

Jo Roblin

Tiptree Road Runners

27:58

081

Victoria Dash

 

28:00

082

Gordon McAulay

Chariots of Fudge

28:03

083

Jody Wilkey

 

28:15

084

Mandy Graves

 

28:58

085

Sally Wood

Tiptree Road Runners

29:03

086

Tina Clarke

Tiptree Road Runners

29:04

087

Rachel Richardson-Wright

Colchester Harriers

29:27

088

Catherine Lodge

 

29:31

089

Suzanne King

 

29:39

090

Roger Duffield

Tiptree Road Runners

32:18

091

Anita Leaver

Tiptree Road Runners

32:59

092

Ava Ghazi'nouri

 

35:31

093

Jo Bartholmew

Billericay Striders

44:16

 

MALDON VIEWS 5.5 Mile Trail Results July 6th

1.Simon Morgan                  Colchester Harriers             46.50
2.Andy Lager                       Witham Running Club       51.25
James Crisp                        Witham Running Club       51.25
4.Dave Hurley                      Mid Essex Casuals              53.50
Sarah Colbert                       Springfield Striders              53.50
6.Karen Chapman               Springfield Striders              54.20
7.Vicky Knight                      Tiptree Road Runners        55.00
Anthony Knight                    Tiptree Road Runners        55.00
9.Dave Game                        Mid Essex Casuals              55.10
10.Janet Hill                          Springfield Striders              57.00
11.Maxine Stevens              Springfield Striders              57.26
12.Tim Brockington             Springfield Striders              58.50
13Julian Holder                   Tiptree Road Runners        1.00.30
14.Carley Stevenson          Dengie 100 Runners          1.01.10
Graham Palmer                    Dengie 100 Runners          1.01.10
16.Rachael Abbott               Colchester Harriers             1.01.20
17.Chris Mcdonnell             Dengie 100 Runners          1.01.25
18Andy Mason                     Springfield Striders              1.02.20
19.Jim Slater                         Tiptree Road Runners        1.02.25
Malcolm Bailey                     Tiptree Road Runners        1.02.25
21.Richard Taylor                Springfield Striders              1.04.20
22Larina Marsh                    Tiptree Road Runners        1.06.53
23.Ian Rhodes                      Tiptree Road Runners        1.06.57
Pat Rhodes                           Tiptree Road Runners        1.06.57
25.Melenie Sirrett                 Springfield Striders              1.07.30
26.Kim Broughton               Tiptree Road Runners        1.08.29
Mike Broughton                   Tiptree Road Runners        1.08.29
Stacey Hember                     Tiptree Road Runners        1.08.29
29.Jason Searles                                                                 1.09.20
30.Calvin Fleuty                   Dengie 100 Runners          1.09.40
31.Dave Wright                    Colchester Harriers             1.10.30
Rachel Richardson Wright   Colchester Harriers             1.10.30
33.Rebecca Cooke              Colchester Harriers             1.10.40
Heidi Steele                          Colchester Harriers             1.10.40
35.Holly Searles                                                                   1.11.30
36.Steve Robinson              Mersea HHH                         1.11.40
Jackie Robinson                  Mersea HHH                         1.11.40
Kay Robinson                      Mersea. HHH                        1.11.40
39.Wendy Smalley              Mid Essex Casuals              1.14.40
Anita Leaver                         Tiptree Road Runners        1.14.40
Sue Long                              Tiptree Road Runners        1.14.40
42.Barbara Mcdonnell        Dengie 100 Runners          1.16.30
Vicky Dash                          Dengie 100 Runners          1.16.30
Joe Mcdonnell                      Dengie 100 Runners          1.16.30
45.Heather Jackson            Mid Essex Casuals              1.17.10
Keith Jackson                       Mid Essex Casuals              1.17.10
47.Emma Williams               Park Drive                             1.23.00
Clare Randall                       Dengie 100 Runners          1.23.00
Wendy Simpson                  Park Drive                             1.23.00
50.Gillian Jones                   Mid Essex Casuals              1.39.50

Maldon Views 7.5 Mile Trail Results July 6th

7.5 Mile Results

1.Anthony Goodall              Springfield Striders              55.00
Gary Chandler                      Springfield Striders              55.00
3.Craig Dawson                   Tiptree Road Runners        1.01.50
4.Richard Sirrett                   Springfield Striders              1.09.45

Julian Catmull                      Springfield Striders              1.10.16
6.Gary Abbott                      Colchester Harriers             1.11.40
7.Lynn Higgs                       Colchester Harriers             1.11.43
8.Tom Rehal                         Blackwater Tri                       1.12.00
9Mark Lawes                       Tiptree Road Runners        1.13.14
10.Katy Rehal                       Mid Essex Casuals              1.19.50
11.Paul Dellar                      Tiptree Road Runners        1.20.05
12.Don Sinclair                    Pitsea Road Runners         1.21.05
Val Sinclair                           Pitsea Road Runners         1.21.05
14.Louise Kingsley              Southend Flyers                  1.22.25
Steve Ray                              Southend Flyers                  1.22.25
16.Lorrainne Baker              Tiptree Road Runners        1.28.40
Simon Baker                         Tiptree Road Runners        1.28.40
18.Graham Moore                Benfleet Road Runners     1.32.20
19.Tina Clarke                      Tiptree Road Runners        1.39.11
Anne Marie Berne               Tiptree Road Runners        1.39.11
21.Yan Stiles                        Mid Essex Casuals              1.40.11

 

Events

December 2016 January 2017
Mo Tu We Th Fr Sa Su
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Most Popular Pages

Running Shoes and Clothing
Banner